jak vybrat Medvěda

Datum: 09.07.2012
  | 
Kategorie: Aktuality
Základní informace o tom, jak vybrat vhodnou elektrocentrálu Medved podle požadavků zákazníka

     Jak vybírat MEDVEDa?1 x 230V, 3 x 400 V nebo kardan?
Je potřeba si odpovědět na otázku na co budete primárně elektrocentrálu používat, zda je dostačující jednofázová elektrocentrála 1x230V, nebo bude občas zapotřebí napájet třífázové spotřebiče 3x400V anebo je primární úkol centrály, aby svařovala. Ale je tu ještě otázka, kterou si u většiny konkurence položit nemůžete. Potřebuji s motorem? Nemáte náhodou ve svém vozovém parku motor nebo traktor, který je vybaven kardanovým výstupem? Jestli ano, je jasná volba M-Watt !
Jakou regulaci budete potřebovat?
Jestli chcete správně volit výkon centrály, potřebujeme dost přesně vědět příkon Vašeho spotřebiče a typ spotřebiče, zejména z hlediska požadavků na kolísání napájecího napětí a charakter změn zatížení elektrocentrály (proudové nárazy při rozběhu nebo skokové změny příkonu při provozu).


     AVR regulace
Pokud se jedná o spotřebič, o kterém víte, že je citlivý na kolísání napětí (např. počítač, svářecí invertor, nářadí s elektronickou kontrolou vstupního napětí), musíte zde velmi opatrně volit typ regulace výstupního napětí elektrocentrály. Použijete elektrocentrálu s AVR. Jedná se o elektronickou regulaci výstupního napětí, které zajišťuje, že kolísání výstupního napětí bude v toleranci ± 2% v celém rozsahu (při konstantním zatížení) až do jmenovitého výkonu elektrocentrály. (AVR není třeba pro svářečky PEGAS nebo ALFIN s PFC - kompenzací účiníku, které nejsou náchylné na kolísání napětí, je však nutné počítat s výkonovou rezervou elektrocentrály minimálně 20%).
       Kompaundní regulace
Potřebujete-li „roztočit“ asynchronní motor na cirkulárce,  řezačce na dlažbu, nebo kompresor, tj., zařízení s těžkým rozběhem, rozhodně volíte elektrocentrálu s kompaundním trafem. Tyto motory mají vskutku „TVRDÝ ROZBĚH“, ale kompaundní trafo zajistí, že centrála je schopna dodat veliký rozběhový proud a to i na úkor poklesu napětí. Nižší napětí asynchronnímu motoru nikterak neublíží. Počítejte, že pro svůj „jednokilowatový“ motor krátkodobě 2 - 4 násobek jeho jmenovitého výkonu. Invertorové svářečky PEGAS nebo ALFIN s PFC - kompenzací účiníku - mohou být bez problému provozovány na elektrocentrálách s kompaundním trafem.
         Kapacitní regulace
Poslední řadou spotřebičů je ruční nářadí s komutátorovými motory, kterým dostatečně postačí výstupní napětí s kapacitní regulací. Příkon spotřebiče může být a do maximálního jmenovitého výkonu elektrocentrály.
Možnosti ochrany před nebezpečným dotykem neživých částí
Standard
Bezpečnost zařízení vzhledem k možnosti poranění elektrickým proudem je zajištěna oddělením – vinutí alternátoru není spojeno se zemí.

       Volitelné příslušenství (elektrický rozvaděč, jistící prvky, proudový chránič)
Proudový chránič zajišťuje bezpečný provoz a chrání obsluhu v případě poškození izolace. Proudový chránič odpojí elektrický obvod v případě rozdílu elektrického proudu mezi silovým výstupem alternátoru a částí obvodu spojeným se zemí za výstupem z proudového chrániče.
!!! Nesmí se již spojovat PE a N na PEN !!!
Výběr podle výkonu a typu napájeného zařízení
Koeficient určuje přibližný násobek zvýšení „štítkového“ příkonu u napájených zařízení, ke kterému může během provozu krátkodobě docházet, zejména při rozběhu zařízení.
Většina zařízení má koeficient 1 s výjimkou dále uvedených (seznam není úplný).
Tlakové myčky  3
Lednice  3,5 -5
Míchačky na beton, ruční úhlové brusky, kotoučové pily  2,5
Obráběcí stroje a elektrické brusky  2
Ponorná čerpadla  3
Pračky  4
Kompresory  3,5 -5
Vrtačky, frézky  3Halogenová světla a zářivky  1,5
Drtiče, strunové sekačky, křovinořezy, plotové nůžky, sekačky a řetězové pily  2

      JEDNOFÁZOVÉ  ELEKTROCENTRÁLY
Arctos 3010
Jednofázový stroj o výkonu 3 kVA vhodný pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva, topidla. Není vhodný pro napájení citlivých zařízení (servery, svářecí technika, další citlivá elektronika).

Arctos 5010
Jednofázový stroj o výkonu 4,2 kVA vhodný pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva, topidla. Není vhodný pro napájení citlivých zařízení (servery, svářecí technika, další
citlivá elektronika).

Arctos 5030
Jednofázový stroj o výkonu 4,5kVA vhodný pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva a topidla o vyšších výkonech. Díky elektronické regulaci výstupního napětí AVR je vhodný pro napájení citlivých elektronických zařízení.

Arctos 8010
Jednofázový stroj o výkonu 6 kVA vhodný pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva a topidla o vyšších výkonech. Není vhodný pro napájení citlivých zařízení (servery, svářecí technika, další citlivá elektronika).

Arctos 8030
Jednofázový stroj o výkonu 6 kVA vhodný pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva a topidla o vyšších výkonech. Díky elektronické regulaci výstupního napětí AVR je vhodný pro napájení citlivých elektronických zařízení.

Arctos 9010
Podobně jako Arctos 8010, Jedna zásuvka je však zesílená, v tzv. průmyslovém provedení 230V/32A, aby bylo možné plně využít výkon stroje.
Arctos 9030
Podobně jako Arctos 8030, Jedna zásuvka je však zesílená, v tzv. průmyslovém provedení 230V/32A, aby bylo možné plně využít výkon stroje.
Arctos 12510, 20020
Jednofázové stroje o výkonu 10 a 18 kVA vhodné pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva a topidla o vysokých výkonech. Není vhodný pro napájení citlivých zařízení (servery, svářecí technika, další citlivá elektronika). Díky velkému výkonu jsou velmi vhodné pro napájení velkých jednofázových elektromotorů.
Arctos 12530, 20040
Jednofázové stroje o výkonu 10 a 18 kVA vhodné pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva a topidla o vysokých výkonech. Dále pak pro svářecí techniku požadující vysoký jednofázový výkon. Díky elektronické regulaci výstupního napětí AVR je vhodný pro napájení citlivých elektronických zařízení.

     TŘÍFÁZOVÉ  ELEKTROCENTRÁLY
Grizzli 7010
Třífázový stroj o výkonu 7 kVA / 3,7 kVA (3F/1F). Je vhodný pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva a topidla o středních výkonech v třífázovém provozu. Není vhodný pro napájení citlivých zařízení (servery, svářecí technika, další citlivá elektronika). V jednofázovém provozu se dá srovnat s typem Arctos 3010.
Grizzli 7030
Třífázový stroj o výkonu 7 kVA / 3,7 kVA (3F/1F). Díky kombinované regulaci výstupního napětí (kompaundní / AVR) je vhodný pro napájení zařízení s klasickou motorovou zátěží, spotřebiče s těžkým rozběhem a spotřebiče s vyšším koeficientem a rovněž pro citlivou elektroniku. Vhodné pro míchačky, elektromotory, čerpadla i svářecí techniku. Předpokládané využití převážně pro třífázový provoz.
Grizzli 14020
Třífázový stroj o výkonu 13,5 kVA / 7,6 kVA (3F/1F). Je vhodný pro ruční nářadí, čerpadla, vrtačky, bourací kladiva a topidla o větších výkonech v třífázovém provozu. Zvládne například pohon dopravníkových pásů. Není vhodný pro napájení citlivých zařízení (servery, svářecí technika, další citlivá elektronika). V jednofázovém provozu se dá srovnat s typem Arctos 8010.
Grizzli 14040
Třífázový stroj o výkonu 13,5 kVA / 7,6 kVA (3F/1F). Díky regulaci výstupního napětí AVR a velkému výkonu je vhodný pro napájení zařízení s klasickou motorovou zátěží, spotřebiče s těžkým rozběhem a spotřebiče s vyšším koeficientem a rovněž pro citlivou elektroniku. Vhodné pro míchačky, elektromotory, čerpadla i svářecí techniku, kompresory. Vhodný také jako záložní zdroj malých a středních firem. Předpokládané využití převážně pro třífázový provoz.
Grizzli 16020, 22020, 24020 (foto stroje doplněného o podvozek a horní kapotáž)
Třífázové stroje o výkonu 16-22 kVA. Díky velkému výkonu je vhodný pro napájení zařízení s klasickou motorovou zátěží, spotřebiče s těžkým rozběhem a spotřebiče s vyšším koeficientem. Vhodné pro míchačky, elektromotory, čerpadla, kompresory. Předpokládané využití převážně pro třífázový provoz. Tyto stroje mají výkon porovnatelný pouze s dieselagregáty, ale mají přibližně o ½ - ¾ nižší hmotnost a cca o polovinu nižší cenu.Grizzli 16040, 22040, 24040 (foto stroje doplněného o podvozek a horní kapotáž)
Třífázové stroje o výkonu 16-22 kVA. Díky regulaci výstupního napětí AVR a velkému výkonu je vhodný pro napájení zařízení s klasickou motorovou zátěží, spotřebiče s těžkým rozběhem a spotřebiče s vyšším koeficientem a pro citlivou elektroniku. Vhodné pro míchačky, elektromotory, čerpadla i svářecí techniku, kompresory. Vhodný také jako záložní zdroj malých a středních firem. Předpokládané využití převážně pro třífázový provoz. Tyto stroje mají výkon porovnatelný pouze s dieselagregáty, ale mají přibližně o ½ - ¾ nižší hmotnost a cca o polovinu nižší cenu.


      TŘÍFÁZOVÉ se svářečkou
Weldved DC220 AVR
Třífázový stroj o výkonu 8 kVA / 3,2 kVA (3F/1F). Díky elektronické regulaci výstupního napětí (AVR) je vhodný pro napájení zařízení s klasickou motorovou zátěží i pro citlivou elektroniku. Navíc funguje i jako velmi kvalitní svářecí stroj na elektrody. Je možné použít všechny typy elektrod. Trvale stroj může pracovat s elektrodami do 2,5mm, nárazově i se silnějšími průměry do 4mm. Stroj může pracovat vždy pouze v jednom režimu – tedy buď jako elektrocentrála, nebo jako svářečka. Není možné svařovat a zároveň odebírat energii ze zásuvek.


       TŘÍFÁZOVÉ poháněné kardanem
M-Watt 100 - 270
Třífázové stroje o výkonu 10 – 27 kVA. Jedná se o alternátor s převodovkou připravený pro pohon kardanovým spojem. Díky vysokým výkonům jsou vhodné pro napájení elektromotorů, čerpadel, míchadel, kompresorů a jiných zařízení s požadavkem velkého el. výkonu. Díky své konstrukci vhodné zvláště pro použití v zemědělství.
M-Watt 160 – 850
Třífázové stroje o výkonu 16 – 85 kVA. Jedná se o alternátor s převodovkou připravený pro pohon kardanovým spojem. Díky vysokým výkonům jsou vhodné pro napájení elektromotorů, čerpadel, míchadel, kompresorů a jiných zařízení s požadavkem velkého el. výkonu. Alternátory mají regulaci AVR a je tedy možné s nimi napájet i citlivá elektronická zařízení jako např. automatické dojičky, bioplynové stanice a podobně. Díky své konstrukci vhodné zvláště pro použití v zemědělství.

    Nejprodávanějším typem je traktorová centrála M WATT 800 AVR Linz