Poznejte navigaci strojů pomocí rotačních laserů

Datum: 13.05.2013
  | 
Kategorie: Aktuality
Současná doba s sebou přináší rozvoj moderních technologií, pronikajících téměř do všech oborů lidské činnosti, stavebnictví nevyjímaje. To, co nás před několika lety doslova ohromovalo, je v současnosti nahrazováno novými a zcela efektivními pracovními postupy. S rostoucími požadavky na geodetickou kvalitu zemních objektů vytvářených stavebními stroji se každým dnem zároveň zvyšuje i přesnost moderních technologií.

     Je to už více než třicet let od doby, kdy se objevily první rotační lasery, které představují revoluci v moderním stavitelství. Lasery prodělaly celou řadu nejrůznějších inovací směřujících k jejich zkvalitnění a zpřesnění. Důležité bylo hlavně snadnější používání, větší robustnost, zvětšení dosahu či možnost měření ve sklonu.

Stavební lasery a jejich potřebné příslušenství patří do standardního vybavení stavebních firem už celou řadu let. Princip jejich činnosti je prostý. Přístroj automaticky pomocí elektronického detektoru poskytuje stabilní rovinu ať je, či není viditelná pouhým okem. Nové technologie ušetří mnoho času, jsou přesné, spolehlivé a připravené fungovat kdekoli a kdykoli. Navíc jsou vybavené elektronickou kontrolou zamezující vzniku chybných měření.

Něco málo o laseru

Obecně lze říci, že laser je optický zdroj elektromagnetického záření. Poprvé předvedl funkční laser v roce 1960 Theodore H.Maiman v USA. Jako aktivní prostředí tehdy použil krystal rubínu s využitím tří energetických hladin. Laser je tvořen aktivním prostředím, rezonátorem a zdrojem energie.

    Rotační laser

Rotační laser je využíván při automatickém nebo indikačním řízení zemních strojů, patří mezi nejkvalitnější a nejpřesnější univerzální lasery s dosahem až 500 metrů. Zaručují přesnou detekci a signalizaci výšky. Výhodná je především jejich použitelnost na libovolných zemních strojích. Automatizace pohybu zemních strojů však neznamená, že je role lidského faktoru zcela vyřazena. Ve stroji je kvalifikovaný řidič, který plní především kontrolní roli a sleduje počítač s displejem, instalovaný v kabině stroje.

Zajímá vás, k čemu lze tyto technologie využít? Při betonování a zakládání staveb, budování podlah, bagrování, při nejrůznějších dokončovacích pracích u svahování, při kontrole hloubky bagrování, měření převýšení, řízení a kontrole práce bagrů, buldozerů, graderů a celé další řadě činností.

Rotační lasery Leica Rugby umožňují díky své vodotěsnosti a prachotěsnosti práci při každém počasí v jakémkoli ročním období. Citlivé optické a elektronické součásti jsou dostatečně chráněné, obal z tvrzených plastů s pogumovanými hranami nejen zabrání odření, ale také zaručuje snadnou a bezpečnou manipulaci.

Cena se pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun. Zmíněnou technologii pořídíte již od 40.000,- Kč, pro ty náročnější trh nabízí technologie v řádu sta tisíc korun.

Možností optimálního využití moderních navigací pro zemní stroje je v současné době skutečně nepřeberné množství.

Přesné zemní práce jsou dnes nutností při výstavbě silnic, železnic, při realizaci hydrotechnických objektů, ale i při výstavbě výrobních hal a průmyslových center. To však neznamená, že přesné zemní práce neuvítají i drobní stavitelé rodinných domů.

Rychlost, přesnost a produktivita jsou v dnešní době symbolem a podstatou stavebních oborů. I malé firmy hledají efektivní způsoby jak urychlit a zpřesnit stavební práce.

Využijte naší nabídky a oslovte nás, rádi poskytneme podrobné informace týkající se dané problematiky.