Příslušenství pro vysokozdvižné vozíky

Datum: 28.05.2013
  | 
Kategorie: Aktuality
Do základního vybavení vysokozdvižných vozíků patří čelně a bočně výsuvné vidle, další řada příslušenství a doplňků vysokozdvižných vozíků umožňuje jejich použití v mnoha dalších oblastech průmyslových odvětví.

     Vysokozdvižné vozíky -  příslušenství pro nejrůznější aplikace


        Vysokozdvižný vozík je nenahraditelný mobilní stroj, který se používá v logistice průmyslových podniků, skladech, stavebnictví a podobně. Pohonem vysokozdvižného vozíku je buďto spalovací motor, nebo motor elektrický. Nejčastěji k vertikální manipulaci s materiálem.  Nejčastější výbavou vysokozdvižných vozíků jsou paletové vidle, které umožňují manipulaci s různými typy palet, na kterých je uloženo zboží a materiál. Přenos síly od motoru na sklápění rámu, zdvihání břemene a někdy i řízení je hydraulický. Vysokozdvižné vozíky se otáčejí s velmi malým poloměrem, většinou je prostor pro otočení o málo větší než délka vozíku. Jejich řídící náprava je vždy zadní. A právě z toho důvodu, aby bylo možné využívat vysokozdvižné vozíky i k jiným účelům, než jen uchopování a přesouvání palet s materiálem a zbožím, je nabízeno mnoho praktických doplňků. Například výklopné kontejnery, sila čili zásobníkové kontejnery, nakládací lopaty s vyklápěním, závěsná ramena, otočná zařízení a další manipulační a skladovací příslučenství.

    Podobné uplatnění, zejména na stavbách mají teleskopické manipulátory, které jsou v základní verzi také vybaveny nakládacími vidlemi. Proto uvedená příslušenství mají uplatnění také u této techniky.

   Doplňky vysokozdvižných vozíků od firmy Eichinger
Předností těchto doplňků je kvalitní zpracování potvrzené příslušnými atesty: "CE" a atest zkušebny TUV - bezpečný výrobek.

     Výklopné kontejnery pro vysokozdvižné vozíky, silo-kontejnery
Výklopné kontejnery od firmy Eichinger jsou nabízené od obsahu 300 do 5 000 litrů. Vlastní kontejnery jsou vybavené systémem mechanického či hydraulického vyklápění. Silo-kontejnery jsou zásobníky na sypký materiál, které se dají manipulovat vysokozdvižnými vozíky s výjimkou typu 2051, který je na kolečkách a lze jím proto manipulovat ručně. Nabízena je i řada pevných kontejnerů řady 1046, které najdou uplatnění v průmyslu, odpadovém hospodářsví a na stavbách, s objemem od 500 do 3000 litrů. Jejich manipulace je kromě vysokozdvižných vozíků umožněna i jeřábem.

   Nakladací lžíce pro silniční údržbu
Nakládací lžíce sloužící k příležitostným stavebním pracím, v průmyslu a oblasti technických služeb, respektive při silniční údržbě. Konkrétně se jedná o nakládací lopaty s hydraulickým vyklápěním, nakládací lopaty s mechanickým vyklápěním a kartáče. Do této skupiny lze zařadit odhrnovací lžíce na sníh, dodávané jsou 2 typy, vždy o 4 velikostech. Tato velikost se volí podle požadované šíře a podle velikosti a výkonu vlastního vysokozdvižného vozíku.

      Jeřábová ramena, závěsy pro vysokozdvižné vozíky
Z tohoto sortimentu jsou nabízena jeřábová ramena, nosné trny a otočná zařízení na sudy či přepravky. Tato zařízení podstatně rozšiřující pracovní možnosti vysokozdvižných vozíků, uplatnění najdou například i u teleskopických manipulátorů. Dalším příslušenstvím jsou návlačky na ramena vozíků. Vysokozdvižné vozíky pak lze použít jako malý jeřáb či závěs na Big Bag vaky.

     Zařízení pro skladování a manipulaci se sudy
Nabízené jsou mobilní sklady olejů (3 typy použitelné i v terénu), mobilní vany na skladování sudů, kleště na přepravu sudů, vyklápěcí zařízení na bezpečné vyprazdňování sudů, palety na přepravu a skladování sudů, závěsné háky na přenášení sudů a přepravní klece na manipulaci a skladování tlakových lahví. Tyto doplňky najdou uplatnění v průmyslu, technických službách, u velkých stavebních firem a podobně.

     Badie na beton

Badie na beton se vzákladní verzi vyrábí vybaveny závěsem pro jeřáb. Svislé badie lze vybavit (úprava ve výrobě) dvojicí uzavřených profilů ve spodní části. Do nich se nasouvají vidle vysokozdvižného vozíku, nebo teleskopického manipulátoru, zajistí se. Pracuje se s danou badií dle potřeby. Tato úprava je vhodná pro výrobny betonových výrobků.

     Základní vybavení vysokozdvižných vozíků
Čelně výsuvné vidle se užívají ve stísněných prostorách. Rám s nosičem vidlí se vysune vpřed, nabere břemeno a uloží na rám vozíku. Těžiště nákladu je umístěné uprostřed vozíku a vystačí s menší protiváhou. Pro další zkrácení vozíku je sedadlo řidiče někdy orientováno kolmo na směr jízdy.

U bočně výsuvných vidlí se rám s nosičem vidlí vysouvá do boku mimo půdorys vozíku. Využívají se pro dlouhá břemena (trubky, tyče, dřevěné řezivo). Dlouhá břemena se naloží na plošinu vozíku a jsou při jízdě orientována ve směru jízdy vozíku.

Dvojice vidlí může být nahrazena v případě potřeby třeba čepem pro manipulaci se svitky plechů, plošinou se zábradlím pro zdvihání osob při práci ve výškách, případně ramenem s hákem pro manipulaci s vhodnými břemeny.